Pranešk apie
korupciją

+370 5 266 33333
pranesk@stt.lt

LRSTT

Pranešk apie
korupciją

(8 5) 266 3333
pranesk@stt.lt

NAUJIENOSSpausdinti

CPO LT galėtų aktyviau užtikrinti skaidrumą viešuose pirkimuose

2016 09 19

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atliko analizę ir antikorupciniu požiūriu įvertino centralizuotus viešuosius pirkimus vykdančios viešosios įstaigos Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) viešųjų pirkimų procedūras.

Viešojo sektoriaus organizacijos raginamos dalį pirkimų vykdyti per CPO LT automatizuotą pirkimų sistemą, nes taip užtikrinamas skaidresnis pirkimų procesas, sumažinami korupcijos rizikos veiksniai. Tačiau antikorupciniu požiūriu atidžiai peržiūrėjus CPO LT procedūras pastebėta, kad ir šios organizacijos veiksmai gali būti tobulinami.

Rizikingiausios sritys – prekių įtraukimas į katalogą ir jų pripažinimas tinkamomis bei perkančiųjų organizacijų veikla priimant prekes iš tiekėjų. Svarbu ypatingą dėmesį skirtį šių procesų skaidrumui, netoleruoti tiekėjų nesąžiningumo.

Korupcijos prevencijos specialistų nuomone, galima tobulinti CPO LT procedūras, kurių metu priimami esminiai sprendimai, ar apskritai verta ir įmanoma centralizuotai pirkti tam tikras prekes, paslaugas ar darbus, taip pat vykdydama viešojo pirkimo konkursus organizacija galėtų įtraukti daugiau žmonių į viešojo pirkimo komisiją ir nustatyti, kada ir kaip centralizuotuose pirkimuose turėtų būti tikrinama tiekėjų kvalifikacija.

Anot pareigūnų, CPO LT veikloje trūksta mechanizmo, leidžiančio operatyviai ir objektyviai sužinoti, ar po CPO atliktų procedūrų buvo sudarytos viešųjų pirkimų sutartys ir kokiomis sąlygomis.  Taip pat pačios sutartys, sudaromos su tiekėjai ir perkančiomis organizacijomis, galėtų būti labiau detalizuotos, pvz., papildytas perkančiosios organizacijos prievolių sąrašas.

Siekdama mažinti korupcijos rizikos veiksnių įtaką, STT siūlo CPO LT tobulinti atliekamų procedūrų vidinį reglamentavimą ir sudaromų sutarčių turinį, taip pat sukurti sistemą, kuri leistų matyti, kaip atliekamos procedūros ir sudaromos sutartys.

Atliekant korupcijos rizikos analizę detaliai analizuojamas ne tik įstaigos pasirinktos veiklos srities teisinis reglamentavimas, bet ir praktinis jos įgyvendinimas. Tai vienuolikta šiais metais STT Korupcijos prevencijos valdybos pareigūnų atlikta korupcijos rizikos analizė.

Išsamią korupcijos rizikos analizę rasite čia.


geltonai-mėlyna linija