Naujienos

Apeliacinis teismas sušvelnino realių laisvės atėmimo bausmių nuosprendį Trakų r. savivaldybės vadovams

Lietuvos apeliacinis teismas 2017 m. birželio 9 d. pakeitė Vilniaus apygardos teismo 2013 m. birželio 27 d. kaltinamąjį nuosprendį, kuriuo realiomis laisvės atėmimo bausmėmis (nuo 5 iki 7 metų) buvo nuteisti 3 buvę Trakų rajono savivaldybės vadovai, pripažinti kaltais 11 valstybės tarnautojų, verslininkų ir 5 juridiniai asmenys.

Ši byla buvo perduota nagrinėti teismui dar 2009 metais, kai 2007 metų pabaigoje Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos pareigūnams pradėjus ikiteisminį tyrimą, buvo ištirtas ir atskleistas vienas didžiausių tų metų sisteminės korupcijos savivaldos įstaigose atvejis, vykdant viešuosius pirkimus. STT pareigūnai ir prokurorai išaiškino, kad buvę Trakų rajono savivaldybės vadovai versdavo verslininkus, dalyvaujančius viešuosiuose pirkimuose, tiesiogiai mokėti jiems neteisėtus atlygius (kyšius) ir kaip kyšio forma remti jų atstovaujamas politines partijas. Šį ikiteisminį tyrimą organizavo ir kontroliavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

Ketverius metus bylą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas pripažino kaltais 19 asmenų. Trys buvę Trakų rajono savivaldybės vadovai buvo pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo, kyšio reikalavimo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, turto prievartavimo, papirkimo ir savavaldžiavimo. Buvusiam Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriui L. K. dėl 11 nusikalstamų veikų buvo skirta 7 metų laisvės atėmimo bausmė pataisos namuose ir daugiau kaip 16 tūkst. eurų (58 tūkst. litų) konfiskavimas, buvusiam Trakų rajono savivaldybės vicemerui S. R. dėl 7 nusikalstamų veikų buvo skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė ir daugiau kaip 11 tūkst. eurų (38 tūkst. litų) konfiskavimas, o buvusiam Trakų rajono savivaldybės merui V. P. dėl 6 nusikalstamų veikų skirta 5 metų laisvės atėmimo bausmė ir daugiau kaip 8 tūkst. eurų (29 tūkst. eurų) konfiskavimas.

Taip pat pirmosios instancijos teismas kaltais dėl piktnaudžiavimo, valstybės tarnautojų papirkimo pripažino 11 asmenų (valstybės tarnautojų, verslininkų), davusių kyšius tuomečiams Trakų rajono savivaldybės vadovams, ir 5 juridinius asmenis. Verslininkams skirtos laisvės atėmimo bausmės, kurių vykdymas atidėtas, arba jie nubausti piniginėmis baudomis, o bendrovėms skirtos nuo 7 tūkst. eurų (26 tūkst. litų) iki 11 tūkst. eurų (39 tūkst. litų) baudos.

Dar ketverius metus bylą nagrinėjęs Lietuvos apeliacinis teismas (iš viso teismuose byla nagrinėta 8 metus) pakeitė nuteistųjų buvusių Trakų rajono savivaldybės vadovų bausmes. Buvusiems Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriui L. K., Trakų rajono savivaldybės vicemerui S. R. ir Trakų rajono savivaldybės merui V. P. šis teismas skyrė 4 metų laisvės atėmimo bausmes ir jų vykdymą atidėjo 3 metams, taip pat iš dalies patenkino kitų 3 nuteistųjų apeliacinius skundus, sumažino laisvės atėmimo bausmės trukmę ir jos vykdymą atidėjo ar panaikino turto konfiskavimą. Viena nuteistoji yra išteisinta. Kitų nuteistųjų fizinių ir juridinių asmenų apeliaciniai skundai atmesti.

Lietuvos apeliacinio teismo komentarą dėl nuosprendžio rasite čia.