Pranešk apie
korupciją

+370 5 266 33333
pranesk@stt.lt

LRSTT

Pranešk apie
korupciją

(8 5) 266 3333
pranesk@stt.lt

NAUJIENOSSpausdinti

Baigiamas ikiteisminis tyrimas dėl politinės korupcijos

2017 12 21

Šiandien Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras pavedė Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybos pareigūnams paskelbti įtariamiesiems ir jų gynėjams apie ikiteisminio tyrimo dėl vienos stambiausių pastarojo meto politinės korupcijos pabaigą ir supažindinti juos su šio pabaigto ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Įtarimai šioje  byloje yra pareikšti penkiems fiziniams asmenims, iš kurių keturi yra buvę ar esami Seimo nariai, taip pat trims juridiniams asmenims.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavusio prokuroro nuomone, šiuo metu yra surinkta pakankamai duomenų, pagrindžiančių įtariamųjų kaltę dėl jiems inkriminuojamų nusikalstamų veikų padarymo.

Šioje ikiteisminio tyrimo byloje vieno Lietuvos koncerno viceprezidentas R. K. įtariamas dėl 2012–2016 m. kadencijos Seimo nario, politinės partijos "Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis" buvusio pirmininko E. M., šios partijos valdybos nario Š. G. ir buvusio politinės partijos "Darbo partija" pirmininko pirmojo pavaduotojo V. G. papirkimo (Baudžiamojo kodekso 227 str.) ir prekybos poveikiu (Baudžiamojo kodekso 226 str.).

Buvusiems Seimo nariams E. M. ir V. G. įtarimai šioje byloje pareikšti dėl kyšininkavimo (Baudžiamojo kodekso 225 str.) ir prekybos poveikiu, buvęs Seimo narys Š. G. įtariamas kyšininkavimu. Įtarimai piktnaudžiavimu pagal Baudžiamojo kodekso 228 str. 2 d. yra pareikšti ir šiuo metu Seimo nariu esančiam Gintarui Steponavičiui.

Šioje byloje pranešimai apie įtarimą papirkimu ir prekyba poveikiu įteikti ir vienam didžiausių Lietuvoje verslo koncernų. Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad  koncerno viceprezidentas R. K. nusikalstamas veikas padarė siekdamas koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimo Seime.

Politinė partija "Darbo partija" įtariama nusikaltimais, numatytais Baudžiamojo kodekso 225 str. 3 d. (stambaus masto kyšininkavimas) ir 226 str. 4 d. (stambaus masto prekyba poveikiu), o politinė partija "Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis" įtariama nusikaltimais, numatytais Baudžiamojo kodekso 225 str. 1, 2  ir 3 d. (kyšininkavimas) ir 226 str. 2  ir 4 d. (prekyba poveikiu) bei 228 str. 2 d. (piktnaudžiavimas).

Ikiteisminis tyrimas dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu stambiu mastu buvo pradėtas 2016 m. gegužės 11 d. Atliekant didelės apimties ikiteisminį tyrimą buvo atlikta ne viena dešimtis fonoskopinių (kalbos, balso bei garso signalų ir jų įrašymo priemonių), rašysenos, daktiloskopinių (pirštų antspaudų), informacinių technologijų, ūkinės-finansinės veiklos  specialistų tyrimų, kurie buvo pavesti atlikti Lietuvos teismo ekspertizės centrui, Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai. Ikiteisminio tyrimo metu buvo surengta daugiau kaip 200 apklausų, kuriose apklausta daugiau kaip 150 asmenų, iš kurių virš 50 – šios ir praėjusios kadencijos Seimo narių, keletas buvusių ministrų ir Europos Parlamento narių.

Baigus ikiteisminį tyrimą, įtariamieji ir jų gynėjai turi teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir pateikti prašymus papildyti ikiteisminį tyrimą.

Finansinio skaidrumo didinimo, korupcijos rizikos veiksnių mažinimo, interesų konfliktų suvaldymo politinių partijų veikloje gairės


geltonai-mėlyna linija