
Apie tinklą
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Antikorupcijos tinklas Rytų Europai ir Centrinei Azijai (angl. Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia, ACN) yra 1998 m. įsteigta EBPO iniciatyva, skirta stiprinti kovą su korupcija ir skatinti skaidrumą regione.
ACN vienija 24 Rytų Europos bei Centrinės Azijos šalis ir veikia kaip platforma, kurioje valstybės vertina antikorupcinių reformų pažangą, dalijasi gerąja praktika, stiprina institucinius gebėjimus, formuoja bendras regionines antikorupcijos politikos kryptis.
Tinklo veikla įgyvendinama per šalių vertinimus (pvz., Stambulo kovos su korupcija veiksmų planą), ekspertų susitikimus, mokymus ir techninę pagalbą.
Lietuvos ir STT vaidmuo tinkle
Lietuva ACN tinklo nare tapo 2010 m. Pirmaisiais narystės metais ACN Lietuvai buvo svarbi mokymosi ir gerosios praktikos perėmimo platforma, padėjusi stiprinti nacionalinę antikorupcinę sistemą ir prisidėjusi prie pasirengimo narystei EBPO. 2018 m. tapus EBPO nare, Lietuva aktyviai dalyvauja ACN veikloje ir prisideda prie regioninių antikorupcijos iniciatyvų įgyvendinimo.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT):
Lietuvos pirmininkavimas OECD ACN
2025 m. Lietuva buvo paskirta pirmininkauti OECD ACN – tai pirmasis kartas, kai šiam tinklui vadovauja valstybė. Lietuvai ACN pirmininko vaidmenyje atstovauja STT direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius. Pirmininkavimas ACN reiškia lyderystę formuojant tinklo strategines kryptis, aktyvų dalyvavimą, koordinuojant valstybių, partnerių ir EBPO sekretoriato bendradarbiavimą, indėlį į ACN darbo programos įgyvendinimą ir ateities prioritetų nustatymą. Tai reikšmingas Lietuvos įvertinimas ir kartu atsakomybė stiprinti regioninį dialogą bei skatinti efektyvius antikorupcinius sprendimus.
Dokumentai ir kita naudinga informacija
- Oficiali OECD ACN interneto svetainė
- ACN darbo programa 2023–2026
- Stambulo kovos su korupcija veiksmų planas
- STT pranešimas apie Lietuvos paskyrimą ACN pirmininke
Prireikus papildomos informacijos apie OECD ACN veiklą, kviečiame kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybos Tarptautinio bendradarbiavimo skyrių.