Korupcija – grėsmė nacionaliniam saugumui?

Informacija atnaujinta: 2021-11-08 13:49
Korupcija – grėsmė nacionaliniam saugumui?

Rūtos Kaziliūnaitės, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pavaduotojos komentaras

Artėjant vienam iš svarbiausių šių metų antikorupcinių renginių – jubiliejinei dvidešimtajai Europos partnerių prieš korupciją tinklo EPAC/EACN metinei konferencijai Vilniuje – pakvietėme šio renginio dalyvius iš visos Europos, trumpai tariant, „pergalvoti korupciją“.

Vertimas gan grubus iš angliško vienos pagrindinių renginio temų – rethinking corruption. Tačiau pats klausimas kiek sudėtingesnis ir subtilesnis – ar ne laikas pergalvoti visiems įprastą korupcijos sampratą, taip pat – kokią vietą korupcija (arba, žvelgiant iš kitos pusės, antikorupcinė veikla, korupcijai atsparios aplinkos kūrimas) užima, o kokią – turėtų užimti liberalios Vakarų demokratijos valstybės prioritetų, veiklos krypčių ir strateginio planavimo srityje? Ar pakanka tradicinio, pakankamai suprantamo ir plačiai paplitusio įvaizdžio, kad korupcija – tai nusikaltimas (pavienis, turintis savo dalyvių ratą, aiškią pradžią ir pabaigą), kai kažkas duoda, o viešosios valdžios atstovas – ima kyšį? O galbūt korupcija turėtų būti suprantama plačiau, kaip viena iš grėsmių nacionaliniam saugumui?

Ko gero, taip, to įprasto korupcijos supratimo pakanka, tačiau tik esant tam tikroms sąlygoms. Tokios sampratos galbūt pakanka, jei kalbame apie išsivysčiusią, vadinamojo „pirmojo pasaulio“ valstybę (pavyzdžiui, kurią nors iš senųjų Vakarų arba Šiaurės Europos demokratijų) kurioje aukšti korupcijos kontrolės, viešojo valdymo kokybės bei piliečių pasitikėjimo valstybe rodikliai; stabili vidaus politikos ir viešojo saugumo padėtis; negresia politinės krizės, interesų grupių kovos, visuomenės susipriešinimas ir neramumai; organizuotas nusikalstamumas, jei ir egzistuoja, tai kažkur visuomenės paribiuose, yra valdomas ir didesnės grėsmės absoliučiai daugumai padorių piliečių nekelia; bent jau artimąjį užsienį sudaro tokios ar panašios valstybės, todėl hibridinės grėsmės mažai tikėtinos.

Visą straipsnį galima skaityti čia