Ikiteisminis tyrimas dėl „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro“ konkurso nutrauktas pagrįstai

Informacija atnaujinta: 2022-08-05 13:14
Ikiteisminis tyrimas dėl „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro“ konkurso nutrauktas pagrįstai

Šiaulių apygardos teismas galutine ir neskundžiama nutartimi atmetė „Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro“ (ŠRATC) advokato skundą ir paliko galioti Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro Andrej Mirnyj nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytų korupcinių ir kitų nusikalstamų veikų organizuojant ŠRATC konkursą.

Ikiteisminis tyrimas dėl ŠRATC projekte „Kairių sąvartyno išskiriamų dujų utilizavimo elektros ir / ar šilumos energijos gamybai“ dalyvavusio buvusio ŠRATC direktoriaus ir kitų asmenų galimai padarytų nusikalstamų veikų buvo pradėtas 2021 m. vasario 10 d. Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdyboje.

Bylos duomenimis, siekdama įdiegti efektyviai veikiančią regioninę komunalinių atliekų tvarkymo sistemą Šiauliuose, 2008 m. kovo mėnesį ŠRATC paskelbė konkursą investuotojui parinkti. Konkursinėje medžiagoje buvo pateikta ir 2006–2007 m. Lenkijos įmonės „ENER-G Polska“ dujų tyrimo ataskaita, kurioje buvo nurodytas Kairių sąvartyne galimas išgauti dujų kiekis. Po konkurso sutartis buvo pasirašyta su UAB „Naujoji šiluma“, o projekto įgyvendinimui ir eksploatacijai įsteigta UAB „Energijos parkas“. Tačiau pradėjus Kairių sąvartyno sumontuotų įrenginių eksploataciją paaiškėjo, kad dujų čia galima išgauti daug mažiau, nei buvo nurodyta konkursinėje medžiagoje pateiktoje ataskaitoje. Taip pat paaiškėjo, kad tikslesnį dujų išteklių tyrimą Kairių sąvartyne 2004 m. buvo atlikusi ir Vokietijos bendrovė „M&S Umweltprojekt GmbH“, bet dėl nežinomų priežasčių ši tyrimo ataskaita nebuvo įtraukta į Investicinio konkurso medžiagą. Negalėdama išgauti planuoto dujų kiekio, UAB „Energijos parkas“ kreipėsi į teismą, kuris bendrovės naudai priteisė iš ŠRATC apie 1,5 mln. Eur.

Tyrimo metu buvo siekiama nustatyti, kodėl konkursinėje medžiagoje buvo pateikta Lenkijos įmonės „ENER-G Polska“ dujų tyrimo ataskaita, o ne tikslesnius duomenis pateikusios Vokietijos bendrovės „M&S Umweltprojekt GmbH“ išvada, tačiau faktinių duomenų, kurie patvirtintų prielaidas dėl galimai padarytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų, ikiteisminio tyrimo metu negauta.

2022 m. balandžio 22 d. prokuroras, išnagrinėjęs tiek pirminio, tiek atnaujinto tyrimo metu surinktus duomenis, priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą konstatavęs, kad baudžiamasis procesas negalimas, nes nepadarytos veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. ŠRATC advokato skundą dėl prokuroro priimto nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą atmetė ir aukštesnysis prokuroras Artūras Karpalovas, ir 2022 m. liepos 7 d. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas. Šių metų rugpjūčio 4 d. Šiaulių apygardos teismo teisėja, galutine ir neskundžiama nutartimi atmesdama pareiškėjo skundą, nurodė, kad ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas pagrįstai. Teisėja pažymėjo, kad nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą yra išsamus, motyvuotas, o jame padarytos išvados atitinka ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis.

Nutartis įsigalioja nuo jos priėmimo dienos ir yra neskundžiama.

Bendra prokuratūros ir STT informacija.