Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi korupcijos rizikos analizę aukšto meistriškumo sportininkų rengimo procesuose nustatė korupcijos rizikos veiksnius. Nors kūno kultūros ir sporto plėtojimas yra savarankiška savivaldybių funkcija, tačiau aukšto meistriškumo sportininkai atstovauja Lietuvai pasaulio, Europos čempionatuose, olimpinėse žaidynėse bei kitose tarptautinėse varžybose, todėl STT atkreipė dėmesį, kad jų rengimas savivaldybių sporto įstaigose turėtų būti formuojamos valstybės politikos sporto srityje, atitinkamomis formomis koordinuojant ir kontroliuojant jos įgyvendinimą.
STT korupcijos prevencijos specialistai nustatė, kad trūksta koordinavimo ir kontrolės rengiant aukšto meistriškumo sportininkus savivaldybių sporto įstaigose. Šiuo metu savivaldybės ir jų sporto įstaigos pagal skirtingus kriterijus apibrėžia aukšto meistriškumo sportininkus, taiko skirtingus kriterijus į sporto įstaigas priimdamos vyresnius nei 19 metų asmenis.
Pažymėtina, kad kol kas nėra sukurta vieninga aukšto meistriškumo sportininkų apskaitos sistema, pagal kurią būtų galima identifikuoti keliose sporto įstaigose besidubliuojančius sportininkus. Išanalizavus visų 60 savivaldybių pateiktus duomenis, nustatyta galimų piktnaudžiavimų, kai sportininkai priimami į savivaldybių sporto įstaigas, tačiau faktiškai jose pagal nustatytus ugdymo planus nesportuoja, o tinkamų kontrolės priemonių šioms situacijoms suvaldyti šiuo metu nėra. 2021–2024 m. 12 aukšto meistriškumo sportininkų tuo pačiu metu buvo registruoti dviejų savivaldybių sporto įstaigose. Taip pat nustatyti 26 atvejai, kai savivaldybių sporto įstaigose registruoti aukšto meistriškumo sportininkai galimai nesportavo, nes tuo metu žaidė profesionaliose komandose, studijavo universitetuose, treniravosi ir gyveno užsienyje.
Kitas korupcijos rizikos veiksnys – nereglamentuoti sporto ugdymo procesų atvejai, kai sportininkai laikinai išvyksta, trenerių nuotolinio darbo su sportininkais bei darbo laikas ir jo apmokėjimas šiais atvejais.
STT vertinimu, nustatytos aplinkybės gali kelti piktnaudžiavimo ir neteisėtų susitarimų rizikas. Atsižvelgiant į tai, valstybės politiką sporto srityje organizuojančiai, koordinuojančiai ir kontroliuojančiai jos įgyvendinimą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pateikti pasiūlymai dėl priemonių nustatytiems korupcijos rizikos veiksniams pašalinti: aiškiau apibrėžti aukšto meistriškumo sportininkų sąvokas, diegiamame Sporto registre numatyti vieningą visų aukšto meistriškumo sportininkų apskaitą, besidubliuojančių aukšto meistriškumo sportininkų identifikavimą, nustatyti aiškias taisykles dėl trenerių darbo laiko ir jo apmokėjimo aukšto meistriškumo sportininkų laikino išvykimo atvejais.
Korupcijos rizikos analizes rasite čia.