Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos architektūrinių idėjų vertinimo procese – korupcijos rizikos

Informacija atnaujinta: 2021-05-14 10:13
Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos architektūrinių idėjų vertinimo procese – korupcijos...

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), gavusi Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse kreipimąsi, atliko antikorupcinį vertinimą ir pateikė kritines antikorupcines pastabas dėl Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje projektuojamų objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus. Nustatyta, kad kai kurios Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo nuostatos nedera su aukštesnės galios teisiniu reguliavimu, taip pat gali sudaryti sąlygas priimti nevienareikšmiškus sprendimus tam tikrų subjektų atžvilgiu.

STT korupcijos prevencijos specialistai atliko Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje projektuojamų objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus“ (toliau – Sprendimas) antikorupcinį vertinimą.

Šiuo Sprendimu nustatyta, kurios paskirties ir kokio ploto statinių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus, tačiau aukštesnės galios teisės aktas – Architektūros įstatymas – nenumato jokių ploto ar paskirties išimčių statiniams centrinėje miesto dalyje ir senamiestyje. Remiantis įstatymo nuostatomis, architektūriniai konkursai turėtų būti rengiami visiems statiniams, planuojamiems statyti miesto senamiestyje ar centrinėje dalyje.

Be to, Sprendimas numato tam tikras išimtis neorganizuoti konkursų viešbučių ir poilsio paskirties statiniams, skirtingai nei gyvenamosios paskirties statiniams. Tačiau negyvenamosios poilsio ar viešbučių paskirties statiniai neretai sostinėje parduodami ir naudojami, kaip nuolat gyvenami butai, todėl jiems turėtų būti taikomi analogiški reikalavimai, kaip gyvenamosios paskirties statiniams ir patalpoms. Tas pats pasakytina apie požeminę statinių dalį, kuri, remiantis Sprendimo nuostatomis, neįeitų į apskaičiuojamą pastato plotą, turintį reikšmės, ar privaloma rengti architektūrinį konkursą, tačiau tokia erdvė taip pat neretai naudojama, kaip gyvenamoji.

Atsižvelgiant į minėtus aspektus, Sprendimo nuostatos tam tikriems subjektams, statantiems Vilniaus miesto senamiestyje ar centrinėje miesto dalyje, sudaro sąlygas nerengti pagal Architektūros įstatymą privalomų architektūrinių konkursų.

Vilniaus miesto savivaldybės taryba per 2 mėnesius turėtų informuoti STT, kaip planuojama atsižvelgti į pateiktus siūlymus.

Su antikorupciniu vertinimu galite susipažinti čia.