Zarasų ūkininkas nuteistas už papirkimą

Informacija atnaujinta: 2020-05-07 15:02
Zarasų ūkininkas nuteistas už papirkimą

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą pagal kasacinį Zarasų rajono ūkininko P. M. skundą, paliko galioti praėjusiais metais paskelbtus Panevėžio apygardos teismo, Utenos apylinkės teismo Zarasų rūmų nuosprendžius, kuriais zarasiškis buvo nuteistas dėl papirkimo, jam paskiriant 3766 eurų baudą.

Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad byloje patikimai nustatyta, jog nuteistasis davė kyšį valstybės tarnautojai už teisėtą jos veikimą vykdant įgaliojimus, t. y. už dokumentų, susijusių su valstybinės žemės laikinu naudojimu ir nuoma, tvarkymą.

Kiti nuteistieji šioje byloje kasacine tvarka teismo nuosprendžių neskundė, ir nuosprendžiai jų atžvilgiu jau įsiteisėjo praėjusiais metais. Buvusi Nacionalinės žemės tarnybos Zarasų skyriaus vyresnioji specialistė G. P. buvo pripažinta kalta dėl kyšininkavimo, jai paskirta 17,5 tūkst. eurų bauda ir nuspręsta konfiskuoti 3776 eurus, kuriuos moteris gavo kaip kyšius. Ūkininkas H. Č., kuris pripažino kaltę ir gailėjosi dėl neteisėtų savo poelgių, buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą pagal laidavimą. Jam buvo paskirta baudžiamojo poveikio priemonė –  sumokėti 750 eurų įmoką į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Ikiteisminį tyrimą šioje baudžiamojoje byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai. Jie nustatė, kad Zarasų žemėtvarkininkė, būdama valstybės tarnautojui prilygintu asmeniu ir vykdydama įgaliojimus, tvarkė ir dokumentus dėl valstybinės žemės laikino naudojimo bei nuomos. Ūkininkams buvo reikalinga žemė, deja, valstybinę žemę Zarasų krašte išsinuomoti nebuvo paprasta – reikėjo „atsilyginti“ žemėtvarkininkei. Kai kurie ūkininkai davė žemėtvarkininkei kyšius už gerų santykių palaikymą, kiti sulaukė nedviprasmiškų užuominų, kad „neduoda žemių už dyka“, kad reikia „sumokėti 30 procentų nuo gaunamos išmokos iš Nacionalinės mokėjimo agentūros“.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo išaiškinta, kad žemėtvarkininkė, vykdydama savo pareigas ir tvarkydama dokumentus dėl valstybinės žemės laikino naudojimo bei nuomos, reikalavo kyšių ir  priėmė kyšius - 3776 eurus. Zarasų žemėtvarkininkę jau ikiteisminio tyrimo metu Nacionalinė žemės tarnyba atleido iš užimamų pareigų.

Ikiteisminį tyrimą kontroliavo ir jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.